Salon Dřevostaveb

Program 2024

ZAHAJOVACÍ A PŘEDNÁŠKOVÝ VEČER V CAMP

Zahajovací a přednáškový večer se uskuteční v CAMP Praha za účasti partnerů, vystavujících, zahraničních hostů – letos účast přislíbili architekti Do Janne Vermeulen a Jeroen van Schooten z atelieru TEAM V z Amsterdamu a norský architekt žijící na Slovensku, působící v atelieru Createrra, Bjørn Kierulf – a odborné veřejnosti z oblasti dřevostaveb. Program bude složený z odborných přednášek z oblasti dřeva a dřevostaveb, prezentace zahraničních architektů a developerů. 

Vstupné na akci je zdarma – kapacita cca 230 diváků, přednášky zahraničních hostů se uskuteční v anglickém jazyce, adresa: CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2


PROGRAM


19:00 – 19:15 Slavnostní zahájení Salonu dřevostaveb ´24

 

19:15 – 19:35 Přednáška I. – CREATERRA: Bjørn Kierulf (SK/NO) – původem norský průmyslový designér přišel v roce 1989 na Slovensko, kde se věnuje udržitelné architektuře v architektonickém studiu Createrra. Specializuje na standard pasivního domu za použití přírodních stavebních materiálů a snaží se o rozvoj modulárního stavebního systému založeného na slámě (společnost EcoCocon).

https://www.createrra.sk/

 

19:35 – 20:15 Přednáška II. – TEAM V: Do Janne Vermeulen + Jeroen van Schooten (NL) – založili roku 2013 architektonickou kancelář Team V (50 zaměstnanců); pracují na široké škále projektů (veřejné stavby, vzdělávání, kulturní i dopravní stavby, bydlení zaměřující se na vysokou hustotu i komplexní renovace a transformace); v současnosti je Team V je známý inovativním dřevěným hybridním obytným domem HAUT v Amsterdamu – jednou z nejvyšších dřevěných věží na světě.

https://teamv.nl/

 

20:15 – 20:35 Q&A: TEAM V + CREATERRA

 

20: 35 – 20:40 Promítání časosběrného videa dřevěného bytového domu UBM

 

20:40 – 21:00 Panelová diskuze/Q&A: Tomáš Krejčí (architekt působící v UBM Development Czechia, která staví projekt Timber Praha, vznikají tak první dřevěné vícepodlažní bytové domy v Praze v novodobé historii), Pavel Horák (2005 – zakladatel a ředitel Salonu dřevostaveb, od roku 2002 společníkem a jednatelem v Prodesi/Domesi) a Kristýna Zavrtálková (generální ředitelka Linkcity Czech Republic, společnost je developerem projektu Nová Tesla v Pardubicích, v rámci kterého bude jeden bytový dům realizován technologií dřevostavby – stavba bude zahájena začátkem roku 2024). 

DEN DŘEVĚNÉ ARCHITEKTURY – NOVÁ SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA

Baví vás architektura a udržitelné stavebnictví? Chystáte se stavět a chcete se dozvědět více o aktuálních trendech a nových technologiích? Pak určitě zavítejte na piazzettu Národního divadla, kde se v prostorách Nové scény 18. dubna uskuteční Den dřevěné architektury s řadou zajímavých přednášek a setkání s architekty a odborníky z oboru, a kde bude také zahájena výstava 19. ročníku Salonu dřevostaveb spolu se křtem Ročenky dřevěné architektury ´24.

Událost otevřená nejširší veřejnosti je vhodnou platformou k setkání architektů, dodavatelů materiálů, realizačních firem, investorů a všech zájemců o dřevěnou architekturu. Součástí bude prezentace dodavatelských firem, klíčových produktů a nových technologií v oblasti dřevostaveb.

Výstava více jak třiceti nejvýznamnějších staveb ze dřeva, které v posledním období vznikly v Čechách a na Slovensku, bude umístěna na atraktivní dřevěné instalaci, která ozvláštní veřejný prostor náměstí a nabídne kolemjdoucím relaxační zónu s posezením uvnitř dřevostavby v českém lese.

 

VENKOVNÍ VÝSTAVA S UMĚLECKOU INSTALACÍ

Venkovní expozice Salonu dřevostaveb s výstavou předních českých, slovenských i zahraničních realizací se uskuteční po dobu jednoho měsíce v srdci Prahy – na piazzetě Národního divadla (náměstí Václava Havla). Výstava je zároveň koncipovaná jako atraktivní dřevěná instalace monumentálního měřítka, jež kromě architektonického rámce výstavy ozvláštní veřejný prostor a nabídne kolemjdoucím relaxační zónu s posezením uvnitř dřevostavby v českém lese.


Návrhu dřevěné instalace se ujali tři architekti z Prodesi / Domesi: Ing. arch. Thu Ha Matoušková, Ing. arch. Michael Šilar a Ing. arch. Michal Kotlas a projektant Bc. Jan Švarc, statické části se ujal Ing. Zbyněk Šrůtek z Timber design. Hlavní inspirací pro architekty byl motiv kruhu.


Krajinářského řešení projektu zpracoval Jakub Finger z ateliéru Partero, za jehož práce mu bylo uděleno mnoho ocenění, např. LAND AWARD 2022, GRAND PRIX české architektury 2019, Zahrada roku, Park roku. Posezení symbolizují polínka špalku, která po složení tvoří celek – půdorysně kruh.